Görevde yükselme yönetmeliği değişti

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

Görevde yükselme yönetmeliği değişti

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

23 Temmuz 2014 Çarşamba 04:56
Görevde yükselme yönetmeliği değişti
23 Temmuz 2014ÇARŞAMBA
Resmi Gazete
Sayı : 29069
YÖNETMELİK
Karar Sayısı : 2014/6579
 
Ekli "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 26/6/2014 tarihli ve 3159 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre, Bakanlar Kurulu'nca 30/6/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.
 
KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ ESASLARINA DAİR GENEL YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
 
MADDE 1- 15/3/1999 tarihli ve 99/12647 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrasının (g) bendinde yer alan "ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere" ibaresi "atanma usul ve esasları kurumlarınca yönetmelikle belirlenen ilçe idare şube başkanlıkları ile bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara" şeklinde değiştirilmiştir.
 
MADDE 2-Aym Yönetmeliğin 6ncı maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
"Kurumlar, görevin niteliği itibarıyla görevde yükselme suretiyle atanacak personel için bulunduğu kurumda veya diğer kurumlarda alt görevlerde çalışmış olma şartı ve süresi arar. İlan edilen kadro veya pozisyon için bu şartı sağlayan personel bulunmaması durumu hariç olmak üzere, bu sürelerin en az altı ayının atamanın yapılacağı kurumda geçmiş olması esastır."
 
MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin dördüncü fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 
"Yazılı sınavda en az yetmiş puan alanlar başarılı sayılırlar. Sözlü sınava alınacak personel için yazılı sınav başarı puanı en az altmış olarak uygulanır."
 
MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 12/B maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı maddeye birinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
 
"Görevde yükselme suretiyle ilan edilen boş kadro veya pozisyon sayısı kadar atama yapılmasında başarı puanı esas alınır. Başarı puanı, şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması; diğer kadro veya pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir ve kurumların resmi internet sitesinde ilan edilir.
 
Başarı puanlarının eşit olması halinde, sırasıyla;
 
a)Hizmet süresi fazla olanlara,
b)Daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara,
c)Üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara, öncelik verilmek suretiyle, en yüksek puandan başlamak üzere başarı sıralaması belirlenir."
 
MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 12/C maddesinin birinci fıkrasına "müteakip" ibaresinden sonra gelmek üzere "en yüksek puandan başlamak üzere belirlenen başarı sıralamasındaki" ibaresi eklenmiş, ikinci fıkrasında yer alan "puanları" ibaresi "sıralaması" şeklinde ve üçüncü fıkrasında yer alan "ilan edildiği" ibaresi "kesinleştiği" şeklinde değiştirilmiştir.
 
MADDE 6- Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 
"GEÇİCİ MADDE 10- Kurumlar, görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşünü alarak bu Yönetmeliğe uygun hale getirir. Kurum yönetmelikleri yürürlüğe konuluncaya kadar mevcut yönetmeliklerinin bu Yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Söz konusu yönetmelikler yürürlüğe konuluncaya kadar, bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde uygulama yapılır."
 
MADDE 7- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 
MADDE 8- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih 2014-07-23 09:53:24

Danıştay kararlarını uygulamayan Diyaneti, Başbakanlık Çerçeve yönetmeliğinin gereklerini yerine getirmeye davet ediyorum.

Avatar
vaiz 2014-07-23 10:39:12

Bu tür yönetmelikler diyanet için olmazsa gerek. zira diyanet istediği şekilde imtihanlarını yapar dilediğini alır dilemediğini ise almaz. hiç kimseye de hesap vermez. bu güne kadar böyle olmuştur bundan sonra da böyle gidecektir. vesselam...

Avatar
Haklı Kim? 2014-07-23 12:38:59

Bu yönetmeliğe göre hareket etmemekte haklılar. Yönetmelikte DİYANET yazmıyorki. Kurumlar yazıyor.

Avatar
yazık havalı mudur gidecek mı şimdi 2014-07-23 13:39:31

bır kısmını tenzıh ederim torpil ile gelenler hak ile giderler diyanet bunu mecbur uygulayacak 03.08.2013 aynı gun dava acıldı ve davadan sonra sınav yapıldı onun için iptal olacaklar vah yazık oldu şimdi havasından geçılmeyen mudurlere

Avatar
şahin 2014-10-13 19:03:34

diğer kurumlar geriğini yapıyor diyanet neden yapmıyor. en çok hak hukuktan bahseden kurum siz değil misiniz yazık

Avatar
şahin 2014-10-13 19:04:46

sn. editör şübe müdürlüğü dosyasını ele alırsanız çok memnun oluruz

Avatar
cemil 2015-04-22 10:31:43

arkadaşlar vhki alımları nasıl olacak