Hizmetiçi eğitim kursuna günlük geliş gidiş yapanlara yol masrafı nasıl ödenir?
Hizmet içi eğitim kursu harcırahı

İlgi yazı ile; ilçeniz müftülüğünce Kur'an-ı Kerim hizmet içi eğitim kursu düzenlendiği, kursiyerlerin köylerden (31.03.2014'ten itibaren mahalle) ilçe merkezine günlük geliş-gidiş yaptığı belirtilerek, memuriyet mahalli dışında kursa katılan kursiyerlere yol masrafı ve yevmiyelerinin nasıl verileceği (yol masrafı 1 gidiş 1 dönüş mü? her gün için gidiş-geliş şeklinde mi?) hususunda tereddüde düşüldüğünden bahisle Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

Bilindiği üzere, 6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 37 nci maddesinde, "Mesleki bilgilerini artırmak amacıyla memuriyet mahalli dışında açılan kurs veya okullara gönderilenlere, bu Kanuna göre geçici görev gündeliği verilir." hükmü ile aynı kanunun 39. maddesinde; "…Geçici bir görevle memuriyet mahalli dışındaki bir yere gönderilenlerden, buralarda ve yolda öğle (saat 13.00) ve akşam (saat 19.00) yemeği zamanlarından birini geçirenlere 1/3, ikisini geçirenlere 2/3 oranında ve geceyi de geçirenlere tam gündelik verilir" hükmü yer almaktadır.

Ayrıca 6360 sayılı kanunla, Adana büyükşehir belediye sınırları da (diğer büyükşehirler gibi) "il mülki sınırları" olarak belirlendiği ve Aladağ ilçesinin köylerinin 31.03.2014 tarihinden itibaren mahalle hüviyetine dönüştüğü dikkate alınıp "memuriyet mahalli-başka yer" meselesinin ayırt edilmesi bağlamında Başkanlığımız web sitesinden Birimler/Strateji Geliştirme Başkanlığı/Mali Sorular ve Cevapları adımları takip edilerek "B" harfi serisinde yer alan "büyükşehir sınırları ve harcırah-yeni durum-1,2,3,4" başlıklı örnek görüşlerden yararlanabileceğinizi belirtmek gerekir.

Yukarıdaki açıklama ve web sayfamızdaki mezkur görüşler çerçevesinde; görevlilerin kursa katıldığı yer, asıl görevli olduğu ve ikamet ettiği yerleşim yerine nispetle "başka yer" niteliğinde ise, bu köylerden (mahalle) kursa katılanlara normal şartlarda sadece kursun başında bir gidiş, sonunda bir dönüş olmak üzere yol ücreti (ancak onayda "öğle namazlarında görevinde bulunmak üzere" veya "vakit namazlarını aksatmamak şartıyla her gün geliş-gidiş yapmaları" gibi ifadeler yer almışsa fiilen katıldığı her kurs günü için mutad vasıta yol masrafı, aksi takdirde kendi istekleri ile geliş-gidiş yapmaları halinde sadece 1 gidiş ve 1 dönüş için mutad vasıta yol masrafı), kursiyerlerin günlük program bitiminden sonra memuriyet mahallerine ulaşması, zorunlu nedenlerle saat 13.00'ü geçtiyse (kendi istekleriyle hariç) Harcırah Kanunu'nun 39. maddesindeki ölçüler dâhilinde her kurs günü için (1/3) yevmiye ödenebileceği (mutad olarak yolda saat 13:00'ü geçmeyecekse hiç yevmiye verilmez) mütalaa edilmiştir.


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İ.h 1 yıl önce

Haftada iki gün bir ay boyunca 55 km lik mesafeye kursa gittik ödeme yapılmadı söyleyince de hocam hep para diyorsunuz diye kınıyorlar iki defa söyledim dahada vazgectim bizim kurum böyle işin manevi tarafı var cunku

Avatar
the imam 1 yıl önce

Kanuna gore 2 hafta içinde verilmesi gereken yokluklar aylar sürüyor ödenek gelmediğinden mi yoksa mutemedlerin serefsizligi mi acaba diyanet, personeline sahip çıksın

Avatar
emin 1 yıl önce

Yorumunuzbbizde haftada dört gün/ sekiz hafta boyunca gittik geldik . üzerinden üç aydan fazla zaman geçti hala birses yok . arıyoruz bir gelişme yok ödenek yok deyip duruyorlar.