İzinler değişiyor, Memurlar dikkat!

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü memurların izinlerinde yapılacak değişiklikleri köşesine taşıdı. İşte o yazı...

İzinler değişiyor, Memurlar dikkat!

Yeni Şafak gazetesi yazarı Ahmet Ünlü memurların izinlerinde yapılacak değişiklikleri köşesine taşıdı. İşte o yazı...

19 Nisan 2015 Pazar 18:09
İzinler değişiyor, Memurlar dikkat!
Memur izinlerinde önemli değişiklikler olacak
 
Memurlara verilen yıllık izin sürelerinin hesabı ile işçilere verilen yıllık izin sürelerinin hesabının farklı olması her zaman eleştiri konusu yapılmıştır. İşte bu eleştiriyi ortadan kaldıracak mahiyetteki bir düzenleme ile izinlerle ilgili birçok konunun Ak Parti'nin Seçim Beyannamesi'nde yer alması memurları ümitlendirdi. Çünkü, beyannamede geçen ifadeler aynı zamanda memurlara verilen bir taahhüttür.
 
Memur izinleriyle ilgili köklü değişiklik vaadinin yer aldığı beyannamede şu ifadelere yer verildiğini görüyoruz; “Memurlarımızın sahip olduğu doğuma bağlı izin ve hakların İş Kanununa tabi çalışanlarla uyumlulaştırılmasını sağlayacak düzenlemeler yapacağız. Doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacağız.”
 
Doğum nedeniyle verilen aylıksız izin süreleri kıdeme eklenecek
 
Beyannameye göre, doğum nedeniyle ücretsiz izinde geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesi önemli bir haktır ve bu nedenle de yapılacak düzenleme son derece önemlidir. Kıdemde değerlendirme, aynı zamanda kazanılmış hak aylık derece ve kademede değerlendirme anlamına gelmektedir.
 
657 sayılı Kanun'daki mevcut düzenlemeye göre, doğum yapan memur ile eşi doğum yapan memura, istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilmektedir. Ancak, doğum nedeniyle verilen aylıksız izin süreleri, kazanılmış hak aylık derece ve kademesinde dikkate alınmamaktadır. Yine mevcut düzenlemeye göre, bu süreler borçlanma suretiyle emekliliğe esas hizmet süresinde değerlendirilebilmektedir.
 
İşçilerle memurların doğuma bağlı izinleri eşitlenecek
 
Beyannamede yer alan; “Memurlarımızın sahip olduğu doğuma bağlı izin ve hakların İş Kanunu'na tabi çalışanlarla uyumlulaştırılması” ifadesine bakıldığında, memurlar aleyhine bir durum oluşturulacak gibi bir algı oluşmaktadır. Çünkü, memurların doğuma bağlı izin ve diğer hakları işçilerden daha iyi durumdadır. O zaman bu ifadelerden hem işçilerin hem de memurların doğuma bağlı izin ve diğer haklarının daha iyi duruma getirileceğini anlamamız gerekecektir.
Ayrıca, bu ifadelerden yıllık izinlerin kullanımındaki memurlar aleyhine olan durumların da düzeltileceği anlamını çıkarabiliriz. Çünkü, asıl sıkıntı burada yatmaktadır. Bu bağlamda, mevcut düzenlemeye göre işçilerin yıllık izin haklarının hesabında işgünü esas alınırken, memurların yıllık izin haklarının hesabında gün esas alınmamaktadır. Böyle olunca da memurların yıllık izinlerine hafta sonu tatilleri ile diğer tatiller de dahil edilmektedir. Örneğin 9 gün yıllık izin alan bir memur, esasen 7 iş günü yıllık izin kullanmaktadır. Dolayısıyla beyannameye göre, memurların yıllık izin hesabında da işgünü esasına geçileceğini anlamamız gerekmektedir.
 
Yedek subaylardan yapılan OYAK kesintileri iade edilecek mi?
 
Daha önce gündeme getirmiş olduğumuz yıllardır yedek subaylardan yapılan OYAK kesintisinin görev sonrasında iade edilmemesi maalesef yankı bulmadı. Halbuki hem zorunlu üyelik olması hem de yapılan kesintilerin iade edilmemesi sistemsel olarak yanlış bir yöntemdir ve farklı bir fonlama çeşididir.
 
205 sayılı Ordu Yardımlaşma Kurumu Kanunu ile kurulan Ordu Yardımlaşma Kurumu'nun başlıca gelirleri üyelerinden yapmış olduğu kesintilerdir. Bu çerçevede kurumun iki tür üyesi bulunmaktadır. Bunlar; 1- Daimi üyeler 2- Geçici üyelerdir.
 
Muvazzaflık hizmetini yapmakta olan yedek subaylar kurumun geçici üyeleridir. Daimi üyelerden bazılarına isteğe bağlı üyelik mümkünken geçici üyelere getirilen zorunluluğu anlamak mümkün değildir.
 
Yani daimi üyeliğin, uzman erbaşlar ile Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Kumandanlığı teşkilatında, Ordu Yardımlaşma Kurumu ve bu kurumun sermayesinin % 50'sinden fazlasına sahip olacağı veya iştirak edeceği şirketlerde çalışan bilumum maaşlı ve ücretli memur ve müstahdemler için isteğe bağlı olmasına rağmen geçici üye olan yedek subaylar için üyelik zorunludur. Bunu izah etmek mümkün değildir.
 
Yedek subaylık süresi sona erdiği zaman üyeliğin bitmesine rağmen yedek subaylar için üyeliğin zorunlu olmasını anlamak doğrusu mümkün değildir. Acaba amaç OYAK için geri dönüşü olmayan bir gelir kaynağı oluşturmak olabilir mi? Bu soruya evet cevabı vermek durumunda olduğumuzun bilinmesi gerekiyor.
 
Yedek subaylardan ne kadar kesinti yapılmaktadır?
 
205 sayılı Kanun'un 18'inci maddesine göre; Aylık (ek gösterge dâhil), taban aylığı ve kıdem aylığı toplam tutarına, 657 sayılı Kanun'a tâbi En Yüksek Devlet Memuru Aylığı (ek gösterge dâhil) brüt tutarının % 40'ının toplamının % 5'i tutarında yedek subaylardan OYAK kesintisi yapılmaktadır.
 
Bu kesintilerin karşılığında ise yedek subaylara veya ölümleri halinde mirasçılarına yapılacak yardımlar şunlardır: Yedek subaylara: (Aidat kesildiği müddetçe) 1-Maluliyet yardımı, 2- Ölüm yardımı yapılmaktadır.
 
Yedek subayın kuruma aidat ödediği müddet içinde ölmesi halinde, almakta olduğu son aylık tutarının 12 misli ölüm yardımı olarak ödenmektedir.
 
Yedek subayların ölümü veya maluliyet hali gerçekleşmezse geçici üyeliğin sona ermesi halinde hiçbir aidat iadesi yapılmamaktadır ve yapılan kesintiler OYAK'a kalmaktadır. Yani yedek subayların hiçbir hak talebinde bulunmaları mümkün değildir. Bu durumun adil olduğunu hiçbir kişi iddia edemez. En azından geçici üyelerin aidatlarının geri iade edilmesi gerekirdi. Yedek subaylar hem zorunlu üyeliğe tâbi tutulmaktadırlar hem de üyeliğin sona ermesinden sonra hiçbir ödemede bulunulmamaktadır. O zaman akla bu durumun güzel bir finansman kaynağı olduğu gerçeği gelmektedir. Aksi takdirde uzman erbaşlar gibi üyelik isteğe bağlı olurdu.
 
Milli Savunma Bakanlığı'nın bu duruma el atması gerektiğini düşünüyoruz. Ya üyelik isteğe bağlı hale getirilmeli ya da yedek subaylık süresince kullanılan aidatlar iade edilmelidir. Binlerce yedek subayın ödemiş olduğu aidatlarla ilgili haksızlık bir an önce sona erdirilmelidir. Ya da itiraz yoluyla ilgililerce Anayasa Mahkemesi'nde dava açılması halinde de soruna çözüm getirilebileceğini de buradan ifade etmek istiyorum.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
i.h 2015-04-19 19:10:33

Haftalık izin lere de bir düzenleme lazım bizim haftalık ismimiz yok

Avatar
ibrahim 2015-04-19 20:33:29

Haftalık izin günü iki gün olacak diye bi durum vardı ne oldu acaba ona

Avatar
ismail 2015-04-20 00:38:05

Arkadaslar o hakkimiz olan haftalik izinizinler vaaddi simdi gecti gitti...

Avatar
mustafa k 2015-04-20 06:54:19

neredeyse bütün kurumlar şu seçim döneminde bir şeyler aldı. sadece bizim diyanet personeli havasını aldı. bravo sendikalara çok iyi çalışıyorlar. en azından haftalık iki gün izin alınmasa bile diğer bir günün mesai ücreti alınabilirdi. yani ayda dört gün.
ağlamayan çocuğa mama vermiyorlar biz diyanet personeli olarakta sesimizi çıkartmıyoruz. kimin sesi çok çıkıyorsa kim hükümeti fazla eleştiriyorsa onlar birşeyler kopartıyor. artık sesimiz çıksın bu sendikaları skıştıralım.

Avatar
h.e 2015-04-20 09:08:50

siz bizim haftalık bizim iki gün izinlerimizi veerin,iki gün izinlerimiz yok eğerki memurlar buysa,alay etmesinler

Avatar
hatice 2015-04-20 09:35:01

işcinin memur gibi hiç bir hakkı yok özel sektörte izniniz işverenin insafına kalmış 16 yıldan beri çalışıyorsun 15 gün izin hakkın var onu bile tam kullanamıyorsun doğum izni desen iş ihmal diye rahat kullanamıyorsun hafta sonu izni bir gün ben bir bayan olarak bu şekilde evime çocuklarıma eşime nasıl vakit ayıracağım işte tüm bu sebeble toplum düzeni bozuluyor ALDIĞIMIZ MAAŞLAR DESEN COK CÜZ-İ BU YÜZDEN İŞÇİLERİN ÇALIŞMA ŞARTLARININDA KAPSAMLI İNCELENMESİNİ İSTİRHAM EDİYORUM....

Avatar
ali 2015-04-20 14:07:20

haftalık iki gün izin olacak diye bekliyoruz bu kadar insanı umutlandırıp yapmazlarsa bi daha 70 bin üyeyi zor bulurlar

Avatar
Bekir akkayagil 2015-04-21 07:13:30

Emrah bey yolu olmayan suyu olmayan bir köye gelin bakkalı olmayan ulaşımı olmayan bir köye gelin eğer benim gibi dayanabilirseniz size bravo dağın başında imamlık yapta gör anyayı gonyayı