Müftülükçe düzenlenen hizmetiçi eğitim kurslarının sonunda yapılan sınav için ayrıca ek ders ödenir mi ?
DiNiHABERLER.COM


İlgi yazı ile; ilinize bağlı Akçaabat İlçe Müftülüğünce mahallinde düzenlenen Kur'an-ı Kerim, Ezanı Güzel Okuma, Vaaz Becerilerini Geliştirme vb. hizmet içi eğitim kurslarının bitiminde kursiyerlerin başarısının ölçülmesi için değerlendirme yapan komisyonun başkan ve üyelerine "sınav ücreti" adıyla ek ders ücreti ödenmesinin imkanı hususunda Başkanlığımızdan görüş talep edilmektedir.

Başkanlığımızın eğitim faaliyetleriyle ilgili ek ders ücreti ödemelerini düzenleyen 2009/15215 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı'nın "sınav ücreti" başlıklı 9. maddesinde; "Eğitim merkezlerine kursiyer seçimi ve bu merkezlerde yapılan kursların dönem başı ve dönem sonu ile bitirme sınavlarında ve Kur'an kurslarında gerçekleştirilen hafızlık tespit, yarışma ve yıl sonu sınavları ile eğitim hizmetlerine yönelik projeler ve özellik arz eden faaliyetler kapsamındaki komisyonlarda görevlendirilenlere; her bir komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için günde 5 saat ek ders ücreti ödenir. Bir sınavda aynı kişiye hem komisyon üyeliği hem de sınav gözcülüğü görevleri için ek ders ücreti ödenemez." hükmü yer almaktadır.

Görüldüğü üzere bu madde eğitim merkezlerinde devam eden kursların bitirme sınavlarından söz etmektedir. Müftülükler bünyesinde düzenlenen hizmet içi eğitim kursu için ise 8. maddeden yararlanılacaktır. Bu maddenin 2/a fıkrasında; bu kurslarda eğitim veren Başkanlık personeline haftada 25, yılda 250 saati geçmemek üzere, (b) fıkrasında; başka kurum memurlarından yükseköğrenim mezunlarına haftada 15, yılda 250 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenebileceği yer almıştır. Hizmet içi eğitim sonunda yapılan sınav için de, aynı dersler gibi fiilen kaç saat sürmüşse o kadar, bu limitler dahilinde ek ders ücreti ödenebilecek, bu sınav mezkur BKK'nın 9. maddesi kapsamında değerlendirilmeyecektir.

Anayasa'nın 128. maddesine göre, devlet memurlarına bütçeden yapılacak ödemelerin kanunla düzenlenmesinin öngörüldüğü göz önüne alınarak en azından, kanunun göndermesiyle BKK ile yapılan düzenlemeye göre ek ders ücreti ödenebileceği, yani bu alanda "kanunîlik" prensibinin geçerli olduğu, aksi halde mezkur BKK'nın 8. maddesine göre belirlenen limitler dikkate alınmadan 9. maddesine göre ayrıca yapılacak bir ödeme, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nun değişik 71. maddesinin (g) bendi uyarınca kamu zararı oluşturacağı, bunun sonucunda tazmin sorumluluğunun doğacağı mütalaa edilmiştir. Bilgilerini rica ederim.


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.