Münhal bulunan (D) grubu köy camilerine naklen atama işlemleri (Genelge)

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 69. maddede de değişiklik yaptı. "Münhal bulunan (D) grubu köy camilerine naklen atama işlemleri " nasıl yapılacağını 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı. Taslak olan genelge çok yakında yasalaşacak...

Münhal bulunan (D) grubu köy camilerine naklen atama işlemleri (Genelge)

Diyanet İşleri Başkanlığı 2007 yılı genelgesinde yer alan 69. maddede de değişiklik yaptı. "Münhal bulunan (D) grubu köy camilerine naklen atama işlemleri " nasıl yapılacağını 2015 yılı taslak genelde aşağıdaki şekilde açıklandı. Taslak olan genelge çok yakında yasalaşacak...

23 Temmuz 2015 Perşembe 00:19
Münhal bulunan (D) grubu köy camilerine naklen atama işlemleri (Genelge)

DiNiHABERLER.COM / öZEL İÇERiK

 

 MADDE 69– (1) İlan edildiği halde iki ay üst üste veya aralıklı olarak tercih edilmeyen (D) grubu köy camilerine yapılacak naklen atamalarla ilgili işlemler bu maddedeki esaslara göre yapılır:

a) Münhal bulunan (D) grubu köy camileri iki ay süreyle münhal kadro olarak ilan edilir ve bu kadroları tercih eden aday bulunmaz ise MBSTS’den (50) ve üzeri geçerli puana sahip bir imam-hatibin il içi ve il dışı hizmet sürelerini taşımak kaydıyla bu kadrolara ataması yapılabilecektir.

b) MBSTS’den (50) ve üzeri geçerli puanı olan ve görev mahallinde il içi ve il dışı hizmet sürelerini dolduran personel istediği İl Müftülüğüne şahsen müracaat edecektir.

c) İl Müftülüklerince bu kapsamda İKYS programı üzerinden istenen izinlerde Atama Nakil İşlem Mahiyeti sayfasından ilgili yönetmelik maddesi seçilerek sadece teklif edilen caminin hangi aylarda münhal kadro ilanına çıkılıp tercih edilmediği ve İl Komisyon Kararının tarih ve sayısı girilecektir.

ç) Bu maddenin (a), (b) ve (c) bentlerinde belirtilen hususlar dışında İKYS üzerinden girilen atama izinleri Başkanlımızca değerlendirilmeyecektir.-ESKİ GENELGE-

Kadrosuz bucak ve köy camileri ile ilgili olarak yürütülecek iş ve işlemler

MADDE 76- (1) Bucak ve köylere tahsis edilen imam-hatip kadrolarının yerlerinin değiştirilmesi teklif edildiğinde, mutlaka “Bucak ve Köylere İmam-Hatip Kadrolarının Dağıtımında Uygulanacak Esaslar Hakkında Tüzük” uyarınca, mahallî komisyon kararı eklenecektir.

(2) Bucak ve köylerden alınan imam-hatip kadrolarının; öncelikle sırada bekleyen kadrosuz bucak ve köy camilerine, sırada cami yoksa il ve ilçe merkezlerinde ihtiyaç duyulan diğer camilere tahsisi teklif edilecektir.

(3) “Bucak ve Köylere İmam-Hatip Kadrolarının Dağıtımında Uygulanacak Esaslar Hakkında Tüzük” gereğince, sıralamaya alınması gerektiği halde, bazı köy ve kasaba camilerine sıralama listelerinde yer verilmediği, Başkanlığa yapılan müracaatlardan ve bazı valiliklerle yapılan yazışmalardan anlaşılmaktadır. Bu sebeple, daha önce herhangi bir nedenle listelere alınmamış veya yeni yapılmış camiler, anılan Tüzüğün 3'üncü maddesi uyarınca Başkanlığa bildirilecek ve listede hangi sıraya alınacağı gerekçeli olarak belirtilecektir.

(4) Sözü edilen Tüzükte; sıralama listeleri düzenlenirken göz önünde bulundurulması gereken bazı kıstaslara yer verilmiştir. Bu sebeple, sıralama listelerinde bucak ve köylerin sosyal ve ekonomik durumlarında önemli değişiklikler olmadan (sel, yangın, deprem vs.) sıralama listelerinde herhangi bir değişiklik teklifi yapılmayacaktır.

(5) Yeni yapılan camiler ile herhangi bir nedenle sıralama listelerine alınmamış camiler ve sıralarında gerekçeli olarak değişiklik yapılması istenecek camilerin sıraları; Tüzüğün 2'nci maddesinde yer alan kıstaslara uygun olarak belirlenecek ve bu camilerin daha önceki sıralama listelerinde adları yazılı camiler arasına alınması mümkün olabilecektir. (Örneğin; yeni yapılan caminin listenin, 8'inci sırasındaki cami ile 9'uncu sırasındaki cami arasına girmesi uygun görülmüş ise, 8'inci sıradaki camiye 8/a, listeye yeni alınacak camiye de 8/b sıra numarası verilecektir.)

(6) Sıralama listelerinde değişiklik yapıldığında, yeni yapılan camiler eklendiğinde veya listede bulunan camiler çıkarıldığında, ilgili komisyonlarca tanzim edilerek Başkanlığa gönderilecek yeni listeler (tüzük hükümlerine göre bugüne kadar kadro verilen camiler dâhil olmak üzere), Başkanlıkça onaylanmış önceki sıralama listelerine ve son değişikliklere uygun olarak tanzim edilecektir.

(7) Çeşitli il ve ilçelerin bünyesinden ayrılarak, müstakil il veya ilçe olan yerlerde, müftülüklerce; anılan Tüzük hükümlerine göre idarî yönden kendilerine bağlı olan kadrosuz bucak ve köy camileri tespit edilerek, sözü edilen Tüzük hükümleri uyarınca yeni bir sıralama yapılacaktır. Kadrosuz bucak ve köy camileri sıralama listelerine alındığı halde, henüz kadro tahsis edilemeyen ve idarî yönden başka il ve ilçelere bağlanan camiler sıralamadan çıkarılacak, bu camiler yeni bağlandıkları il ve ilçeler tarafından sıralamaya alınacaktır.

(8) Bugüne kadar kadrosuz cami ve mescitlerle ilgili yapılan işlemler sonucunda yeni yapılan ve ibadete açılan veya ibadete açık olduğu halde Başkanlığımız kayıtlarına alınması için bildirilmeyen cami ve mescitlerin bulunduğu, bu durumun da kadro ve personel planlamasında bir takım sıkıntılara yol açtığı görülmektedir. Bu nedenle, ibadete açılır açılmaz kadrosuz bucak ve köy camileri; ait oldukları il ve ilçelerin kadrosuz bucak ve köy camileri sıralama listelerine alınarak, kadrosuz merkez camilerinin de kadro ihtiyacını belirtir cami bilgilerini içeren Ek-27 formla birlikte zaman geçirilmeden Başkanlığa bildirilecektir. 


NOT: Değerli Okuyucularımız!
 
Haberlerimizi alıntılayıp yayınladığınız zaman, sitemizi CANLI link verip kaynak olarak gösterebilirsiniz. Biz dinihaberler.com olarak ülkemizde ve dünyada gerçeğin sesi olmaya, ileri demokrasiyi, meritokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü savunmaya sonuna kadar devam edeceğiz.
 
Biz hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmayan, gücünü tamamen özgürlüğünden alan, sivil, bağımsız, tarafsız ve özerk bir haber sitesiyiz. Bize bu teveccühü göstererek kısa zamanda internet haberciliğinde ilk sıralara yerleşmemizi sağlayan siz değerli takipçilerimize en derin selam, saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz.
 
Teşekkürler… dinihaberler.com
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Müezzin 2015-07-23 05:51:32

Arkadaşlar imamlıktan müezzinliğe geçişte mbsts aranır mı

Avatar
mele 2015-07-23 08:12:31

bi deyişiklik olmamışkı öncedende böyleydi o 50 puan sistemini kaldısalardı bari

Avatar
Ayhan 2015-07-23 09:13:50

Değişiklik nedir haber olsun diye neden haber yapılıyor ?

Avatar
salih ozcan 2015-07-23 09:39:31

Yine yandas kayirma operasyonu yapilacak desek yanlis olmaz galiba.yine tanidiklar nokta atisi yerlestirmeler bekliyorum
Artik sasirmak yok.

Avatar
imami 2015-07-23 12:29:06

Ben hiç bir şekilde bir degişik lık bulamadım değişikliği fark eden lütfen yazabilirmi

Avatar
Mbsts neden 50 2015-07-23 14:30:14

Daha hala 2 ay boş kalan köylerde mbsts daha 50 puan istiyorlar anlamış değilim anlayan varsa yazsın lütfen biz şanlı şehir istiyoruz köy den köye bile gidemiyorum bunlar yüzünden sendikalar da bir çalışma yapmıyor zaten.......

Avatar
isimsiz 2015-07-23 14:51:23

bu genelge ne diyor anlayan varsa izah etsin... ben anlamadım

Avatar
Yusuf 2015-07-23 15:07:32

Maksat personel e kolaylıkta diyanet 50 barajını kaldırmalı yada 50 Barajı'nı düşürülmeli yoksa iki ay üst üste boş olan yerlere kimse müracat edemez.sıkıntı olur.