Vekil Din Görevlilerine aile yardımı ödenir mi​?

Strateji Geliştirme Başkanlığı "Açıktan vekil personele aile yardımı ödenir mi​ ?" sorsuna açıklık getirdi... ​

Vekil Din Görevlilerine aile yardımı ödenir mi​?

Strateji Geliştirme Başkanlığı "Açıktan vekil personele aile yardımı ödenir mi​ ?" sorsuna açıklık getirdi... ​

18 Haziran 2015 Perşembe 23:30
Vekil Din Görevlilerine aile yardımı ödenir mi​?
DİNİHABERLER.COM / ÖZEL


İlgi yazı ile; iliniz Akdağmadeni İlçe Müftülüğü'ne bağlı İstanbulluoğlu Camii imam-hatipliği görevini vekaleten yürüten İlhami ERTÜRK'ün, eşi Alman vatandaşı olması sebebiyle aile yardımından faydalanmasının imkanı hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 202 nci maddesinde; Devlet memurlarına, her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi ile çocukları için aile yardımı ödeneği verileceği hükme bağlanmış, aynı kanunun 205 inci maddesinde; memurun, eş için ödenen "aile yardımı" hakkını eşinden boşanma veya eşinin ölümünü takip eden ay başından itibaren kaybedeceği belirtilmiş, hak düşürücü nedenler arasında Türk vatandaşı olmama sayılmamıştır.

Yine 657 sayılı kanunun 175 inci maddesinin 4 üncü fıkrasında "Açıktan vekil olarak atananlar bu Kanunla memurlara tanınan sosyal haklardan da yararlanırlar" denilmekte ve "aile yardımı" maddeleri (202-205) Kanunun "sosyal haklar" bölümünde (m.187-213) yer almaktadır.

Diğer yandan 5018 sayılı kanunun 34 üncü maddesinin 3 üncü fıkrasında "İlgili olduğu mali yılın sonundan başlayarak beş yıl içinde alacaklıları tarafından geçerli bir mazerete dayanmaksızın, yazılı talep edilmediğinden veya belgeleri verilmediğinden dolayı ödenemeyen borçlar zamanaşımına uğrayarak kamu idareleri lehine düşer." denilmiştir.


Buna göre; Alman vatandaşı olan eşinin, gerek yurt içinde gerekse de Almanya'da; bir menfaat karşılığı çalışmadığını ve herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almadığını ispatlaması şartıyla, vekil imam-hatip olan görevliye, 5018 sayılı kanunda belirtilen zaman aşımı süresi göz önüne alınarak aile yardımı bildirimini verdiği tarihten itibaren (eşine dair) aile yardımının ödenebileceği mütalaa edilmiştir. 


 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hoca 55 2015-06-19 15:00:03

selamınaleyküm hayırlı ramazanlar ne oldu bu vekil kardeşlerimizin kadro talepleri vakit iyilik vakti diyen diyanet bu kardeşlerimize şu mübarek ay hürmetine bi iyilik yapsada onlara kadro tahsis etse ne hoş olur.vesselam

Avatar
vekil 2015-06-19 15:04:41

Vekil imamlara kadro versinler artık

Avatar
karpuz 2015-06-19 17:22:35

4bsozleşmeli alımlarında. Dhbt sınav 50 kadar indi .
Vekil gorevlendirmelerde dhbt 60 Koşulu var . bu bir haksızlık değil mi ? Bu konuda kimlerin yardımı olabilir.

Avatar
vekıl allah kulu degilmı 2015-07-03 09:41:05

yazıklar olsun vekıl fahrı sözleşmelı dıye parselleyenler dıyanettee ıkılık cıkartanlar bu gecıcı peşkes cekmelerle neyınızı tatmın edıyorsunuzz