Yetim aylığı alan çocuk sebebiyle memurun aile yardımı kesilir mi?


İlgi yazı ile; ilçeniz Vaizi Arzu ŞAHİN'in kocasının vefat etmesi sebebiyle çocuklarına bağlanan "yetim aylığı"nın, (çocuğa dair) aile yardımı almasına engel olup olmayacağı (21.08.2014 tarihinden beri bu nedenle kesilmiş) hususunda Başkanlığımız görüşü talep edilmiştir.

Bilindiği üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 202 nci maddesinde "Evli bulunan Devlet memurlarına aile yardımı ödeneği verilir. Bu yardım, memurun her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışmayan veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eşi için 2.134, çocuklarından her biri için de 250 gösterge rakamının (72 nci ay dahil olmak üzere 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar için bir kat artırımlı) aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktar üzerinden ödenir... Dul memurların çocukları için yukarıki fıkralar hükmü uygulanır." hükmü yer almaktadır. Burada mesele, "yetim aylığı" diye tabir edilen ödemenin "aylık" diye mi "gelir" diye mi nitelendirileceği hususunda kilitlenmektedir.

Mezkur kanunun 147/A maddesinde "aylık"; "Bu Kanuna tabi kurumlarda görevlendirilen memurlara hizmetlerinin karşılığında, kadroya dayanılarak ay itibariyle ödenen parayı, … ifade eder" denilmekte, ancak "aylık"-"gelir" ayrımı bu kanunda değil, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 3. maddesinin 16 ve 17. fıkralarında yer almaktadır. 5510 sayılı Kanun'un 3/17 maddesinde "Aylık": "Malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile vazife malûllüğü halinde yapılan sürekli ödemeyi", 3/16. fıkrasında "Gelir"; "İş kazası veya meslek hastalığı halinde sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine yapılan sürekli ödemeyi", 3/7. fıkrasında "Hak sahibi": Sigortalının veya sürekli iş göremezlik geliri ile malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta olanların ölümü halinde gelir veya aylık bağlanmasına veya toptan ödeme yapılmasına hak kazanan eş, çocuk, ana ve babasını, … ifade eder" denilmektedir. Mezkur kanun maddelerinden 657 sayılı kanundaki "aylık" tanımına göre sadece "memur aylığı" kastedilmekte, 5510 sayılı kanunda özetle; çalışan maaşı "ücret" adı altında (m.3/12), çalışmayan (malul, emekli) maaşı "aylık" adı altında ele alınmaktadır. 5510 sayılı kanunda "gelir"; … sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine yapılan ödeme, "hak sahibi" de; aylık alanın ölümü halinde gelir bağlanmasına hak kazanan çocuk, şeklinde ele alındığında sonuç olarak " "yetim aylığı" diye tabir edilen ödeme 5510 sayılı kanunda yer alan "gelir" tanımındaki kapsama girmektedir. Dolayısıyla 657 sayılı kanunun 202. maddesindeki "aylık almayan … çocuk … için … ödenir" ifadesinde ödemeye engel olan aylığın "yetim aylığı (geliri)" olmadığı anlaşılmaktadır.

Diğer taraftan 657 sayılı DMK'nun 206 ncı maddesinin 3. fıkrasında; "Kendileri hesabına ticaret yapan veya gerçek veya tüzel kişiler yanında her ne şekilde olursa olsun menfaat karşılığı çalışan çocuklar" için aile yardımı verilmeyeceği hükmü yer almıştır. Dolayısıyla kendisinin çalışması karşılığı değil, babasının ölümü nedeniyle hak kaz Buna göre; babasının vefatı sebebiyle çocuğa bağlanan "yetim aylığı", 5510 sayılı kanundaki tanımlara göre "aylık" değil, "gelir" niteliğinde sayıldığından 657 sayılı DMK'nun 202. maddesindeki "Bu yardım … aylık almayan çocuk … için … ödenir" ifadesinde ödemeye engel olan "aylık" tabiri kapsamına girmemekte, dolayısıyla daha doğru ifadesiyle "yetim geliri" elde eden çocuğa dair annesi Vaiz Arzu ŞAHİN'e, aile yardımı verilmesinde bir sakınca bulunmadığı, daha önce varsayılan bu engel sebebiyle şimdiye kadar verilmeyen aile yardımının da ödenmesi gerektiği mütalaa edilmiştir.

Yetim aylığı alan çocuk sebebiyle memurun aile yardımı kesilir mi

Yetim aylığı alan çocuk sebebiyle memurun aile yardımı kesilir mi2


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol