Alemlerin Rabbi olan Allah (cc), insan nevini hürmete layık bir varlık olarak yaratmış, bu itibarına yaraşır özgürlük alanları belirlemiştir. Tam manasıyla mutlu bir yaşam ve ebedi bahtiyarlık yalnızca bütün varlığın sahibi olan Allah'ın istediği gibi söylemekle ve yapıp etmekle gerçekleşebilir. Gerçekte ruhun ve bedenin özgürlüğü de buradadır.  Bununla birlikte mutluluğu getireceğinden kuşku duyulmayan bu çağrıya icabet etmek de kişinin isteğine bırakılmıştır. Bu bakımdan dinin, aklın, neslin, malın ve canın her türlü tecavüze karşı korunması ve bu değerlerin yaşatılması için verilen mücadele kutsal sayılmıştır.
           
İnsan onurunu rencide eden, yok sayan uygulamalar insanlık tarihi kadar eskidir. Kişisel menfaatlerin çatışmasıyla başlayan hakkı ve haddi tecavüz ameliyesi, ırkçı, mezhepsel, dinsel ve benzeri örgütlenmelerle yerküreyi cehenneme çevirmiştir. Hepimizin hafızasında canlılığını muhafaza eden İslam'ın kökleşip filizlenmesine vesile olan Bedir, Uhud ve Hendek savaşları yukarıda sözü edilen özgürlüklerin korunmasına müteveccih vuku bulmuştur. Çünkü İslam fıtrat dinindir ve özgürlüğüne son derece düşkün olan insan fıtratının meşru eğilimlerini hayata geçirmesine fırsat vermiştir. Mekke'de dini yaşam dahil insanca yaşama imkanından mahrum olan ilk müslümanların ana yurtlarını terk ederek doğuştan bahşedilen haklarını kullanabilecekleri Medine'ye hicret etmiş olmaları da bu sebepledir. Aslında bütün peygamberlerin mücadelesi hep bu olmuştur. Hakkın ve adaletin egemen olma mücadelesi.
           
Yakın tarihimizde de egemen güçler bağımsız ülkemizde özgürce yaşamamıza kastetmiş, yer altı ve yer üstü bütün kaynaklarımızı sömürerek geleceğimizi de elimizden almak istemişlerdir. Allah'ın adının egemen kılınmasını isteyenlerle buna şiddetle karşı çıkanların, yani hak ile batılın o dönemdeki mücadelesinin bizatihi kendisi olan İstiklal muharebeleri, vatanımızda huzur ve refah içerisinde yaşama gayesiyle Allah rızasına müteveccih gerçekleştirilmişlerdir. Bu sebeple "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyi..." ikazıyla Allah'ın mülkü olan yeryüzünde, tasarrufun da ona ait olması için çalışanın Allah katındaki değerine atıfta bulunulmuştur.  Vatan savunması uğruna ölenlere büyük mükafat vaat edilmesi, savaştan kaçanlara da aynı ağırlıkta ceza öngörülmesi, bu mücadelenin görünen kısmıyla savaş olarak adlandırılmasının ötesinde gayeye yönelik değerlendirme yapılmasını gerektirir. Allah rızasının gaye olarak belirlenmediği hiçbir davranış sevaptan nasibini alamaz.
           
Bu değerlendirme tarzıyla asırlar evvel ilk müslümanların müşriklere karşı vermiş oldukları ölüm kalım mücadelesi aynı zamanda tevhid mücadelesi idi. O zaman Allah Resulü (sav), yakarışında savaşın kaybedilmesi durumunda  Allah'a kullukta bulunacak kimsenin kalmayacağını ifade etmişti. Aynı durum ecdadımızın ağır kayıplar verdiği bağımsızlık mücadelesinde ortaya çıkmış, Merhum Milli Şairimiz Akif, Hz. Peygamber (sav)'in bu sözlerine atıfta bulunmuştur. Öyle ki, istiklal mücadelesinde yaşananların vahametini anlatırken Bedir'de savaşanların ancak Kurtuluş harbinde savaşanlar kadar şanlı olabileceklerini dile getirmiştir.   
             
İçinde bulunduğumuz coğrafyanın İslam diyarı olmasında Ağustos 1071 en önemli kilometre taşıdır. Ağustos 1922 de bu toprakların düşmana ve batıla kapandığını belgeleyen önemli bir belgedir. Bu nedenle yarının inşa edilebilmesi, tarih bilincinin yerleşip kökleşmesiyle, geçmişin hatalarından ders çıkarılması ile imkan bulabilir. İbadetlerdeki taklit dahil hiçbir şekilde bilinçsizce başkalarının yaptığını aynıyla yapmayı tasvip etmeyen İslam, hayatın her alanında ilkelerle hareket edilmesini ister.
Bir vesile nice zorluklara katlanarak düşmana karşı zafer kazanan; Malazgirt Meydan Muharebesi, Başkomutanlık Meydan Muharebesi ve bu minvalde bil fiil vatan her karışında kanı, teri ve emeği bulunan, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere cesaret ve gayretleriyle öne çıkan Nene Hatun, Sütçü İmam, Halide Edip Adıvar, Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi, Afyon Müftüsü Hüseyin Efendi, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve daha nice adları bilinmeyen vefa timsali erkeklerimizi ve cefanın zirvesi kadınlarımızı, nihayet İslam'ın bidayetinden bugüne kadar gelmesinde emeği geçen bütün şehit, gazi ve kahramanlarımızı minnet, dua ve rahmetle anıyor, ebedi alemde bahtiyarlık diliyorum.
Dualarda buluşmak dileğiyle.          

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.